O mieście

Najpiękniejsza rzeka Wisła
Wisła Kazimierz Dolny - niewielkie nadwiślańskie miasteczko oddalone o 140 km na południowy wschód od Warszawy i 50 km na zachód od Lublina. Ulokowany jest na zachodnim skraju Wyżyny Lubelskiej i Płaskowyżu Nałęczowskiego, u zbiegu doliny Wisły z doliną rzeki Grodarz. Nad miasteczkiem wznosi się Góra Trzech Krzyży. Swoje powstanie, wspaniały rozwój i dzisiejszą atrakcyjność Kazimierz zawdzięcza Wiśle Leży on na najpiękniejszym krajobrazowo odcinku Małopolskiego Przełomu tej rzeki. O Wiśle mówi się, że jest ostatnią dużą dziką rzeką Europy. Stanowi ona prawdziwy raj dla ptaków. Na wiślanych wyspach gnieździ się wiele rzadkich i chronionych gatunków ptaków wodnych. Czystość wód Wisły poprawia się. W okolicach Kazimierza żyje w nich około 50 gatunków ryb. Spotyka się też raki.

Krajobraz
skamieniałości Na zboczach doliny Wisły odsłaniają się białe wapienne skały osadowe liczące 65 milionów lat. Powstały one na dnie kredowego morza, które niegdyś zalewało ten teren. Z tego miejscowego surowca wzniesione zostały tutejsze budowle obronne, kamienice, spichlerze i kościoły. Skały te kryją skamieniałe szczątki organizmów zamieszkujących kredowe morze. W okolicznych, nieczynnych już dziś kamieniołomach znaleźć można m.in. skamieniałe amonity, łodziki i belemnity, ślimaki i małże, a także zęby rekinów. Inną charakterystyczną cechą krajobrazu okolic Kazimierza jest niezwykle gęsta sieć wąwozów lessowych, które rozcinają malowniczo pofalowaną powierzchnię Płaskowyżu Nałęczowskiego. Według najstarszych źródeł pierwsza tutejsza osada o nazwie Wietrzna Góra powstała we wczesnym średniowieczu, pod koniec XII wieku. Leżała ona u przeprawy przez Wisłę na szlaku kupieckim prowadzącym ze wschodu na zachód. Kazimierski zamek powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiegow latach 40-tych XIV wieku. Od czasów potopu szwedzkiego budowla popadała w ruinę. Szczyt rozwoju miasteczka przypadł na przełom XVI i XVII wieku. Bogacący się na wiślanym handlu kazimierscy kupcy wznosili okazałe spichlerze i kamienice.

Kościoły
Kościół farny Kościół Farny jest najstarszą świątynią w Kazimierzu. Przypuszcza się, że pierwsza budowla stojąca na tym miejscu została wzniesiona w stylu romańskim. W Farze znajdujš się jedne z najstarszych organów w Polsce. Zostały one zbudowane w 1620 r. prawdopodobnie przez Szymona Liliusza. Co roku latem odbywają się tu koncerty, w których biorą udział najsłynniejsi organiści Polski i świata. Klasztor oo Franciszkanów. Pierwotnie znajdowała się tu kaplica Matki Bożej. Z czasem w jej miejscu stanął kościółek Zwiastowania N.M.P. W 1627 roku na wzgórze sprowadzono oo. Franciszkanów Reformatów. Dawny szpital i kościół św. Anny Kościół ten został wzniesiony w 1670r. i pełnił funkcję świątyni przyszpitalnej. W dawnym szpitalu dziś znajduje się Kazimierski Ośrodek Kultury.

Mieszkańcy
Kuncewiczówka Przez wiele wieków połowę mieszkańców miasteczka stanowiła ludność żydowska. Już pod koniec XVIII w. Kazimierzem zainteresowali się malarze. Widoki miasteczka utrwalają do dzisiaj. Willa "Pod wiewiórką" częściej bywa nazywana "Kuncewiczówką", gdyż mieszkała tu znana pisarka Maria Kuncewiczowa wraz ze swym mężem Jerzym. Dziś udostępniona jest ona do zwiedzania. Odbywa się w niej wiele interesujšcych spotkań i wernisaży wystaw. Kazimierz i okolice znajdują się w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Utworzony on został z uwagi na unikalne walory tego terenu. Na obszarze Parku utworzono dwa rezerwaty: "Krowia Wyspa" i "Skarpa Dobrska". Można w nich spotkać bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt. W miasteczku znajdują się trzy oddziały Muzeum Nadwiślańskiego: Kamienica Celejowska, Muzeum Sztuki Złotniczej oraz Muzeum Przyrodnicze. Po drugiej stronie Wisły mieści się czwarty z oddziałów: Muzeum Zamek w Janowcu.

Opracował Karol Kowalczyk

GZS Kazimierz Dolny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Napisz do administratora.